Jedność, Obowiązek i… Socjalizm

Polityka i społeczeństwo Uniwersum Matoran Cz. I

Witajcie.
W tym tygodniu wchodzimy na dosyć grząski grunt, ponieważ będziemy mówić o ustroju uniwersum. Wiem, że brzmi to dziwnie, ale postanowiłem sobie za cel scharakteryzować UM jako przykład społeczeństwa socjalistycznego. Mówić będę głównie o Trzech Cnotach, ale nie martwcie się, w przyszłości ten temat zostanie rozwinięty. Jednak bez przedłużania, zapraszam do czytania. Bawcie się dobrze.

Od początku historii BIONICLE jej odbiorcy byli zafascynowani wyrazistością świata. Pomagało to dzieciom wejść wyobraźnią do tego świata, poznając przygody swoich ulubionych bohaterów, a nawet tworzyć nowe, bardziej zdumiewające.

Niestety, im bardziej skomplikowany system, tym większa szansa, że coś pójdzie nie tak. Fabuła BIONICLE nie jest również wyjątkiem, ale co takiego jest tutaj źle? A jeśli powiem wam, że kultura Uniwersum Matoran krąży wokół zasad… socjalistycznych? Tak, dobrze widzicie, w tym tekście wyciągnę na światło dzienne wszystkie brudy Mata Nui.

Pamiętajmy jednak, że socjalizm sam w sobie nie jest systemem złym, jest po prostu… niemożliwy. To, ile zła powstało na świecie przez socjalizm, jest spowodowane nieprawdopodobną utopijnością jego założeń.

Jednak zacznijmy od przyjrzenia się kulturze Wszechświata. Pomijając różnorakie zależności społeczne, najważniejszym punktem w ich ideologii są Trzy Cnoty: Jedność, Obowiązek i Przeznaczenie. Jeśli cokolwiek miałoby wskazywać na rzeczywiste filozofie, to właśnie ten rdzeń.

Na pierwszy rzut oka nie da się dopatrzeć tutaj niczego; Przecież to są założenia, które skutkują harmonią uniwersum. Matoranie, podążając za nimi, wspierają siebie nawzajem, wykonując swoje obowiązki dla wyższej idei, którą jest funkcjonowanie Wielkiego Ducha. No i właśnie, czy to nie brzmi znajomo? Porównajmy to do fragmentu artykułu o socjalizmie ze strony Wikipedia:

 

Socjalizm wywodzi się od filozofii rozwijanej na przełomie XVIII i XIX wieku przez działaczy, tj. Henriego de Saint-Simon, Pierre’a Leroux, Charlesa Fouriera i Roberta Owena. Celem ówczesnych socjalistów było zbudowanie społeczeństwa bez ubóstwa, gdzie siły rynkowe nie są głównym mechanizmem podziału bogactwa oraz państwa, w którym funkcjonowanie społeczeństwa opiera się na wspólnej własności, wzajemnej współpracy i altruizmie.

 

Mimo wszystko, podobieństwo jest uderzające. Fakt, że w Uniwersum Matoran nie było problemu z mechanizmami rynkowymi czy kapitalizmem, ale w naszym świecie socjalizm był próbą stworzenia systemu idealnego, utopijnego. Możemy jednak przyjąć, że robot Wielkiego Ducha został jako taki stworzony u podstaw, by zapewnić harmoniczne i spokojne jego funkcjonowanie.

Jednak nie efekt jest ważny, a same założenia. Mówiliśmy już o Trzech Cnotach, najlepiej więc zrobimy, gdy weźmiemy je pod lupę i spróbujemy zinterpretować. W takim wypadku pójdźmy po kolei.

Jedność jest dosyć prosta do porównania, gdyż ma oczywiste powiązanie z socjalizmem. Matoranie muszą działać razem dla osiągnięcia celu, co można przyrównać do altruizmu socjalistycznego.

Obowiązek możemy rozpatrzyć na tym samym szczeblu, gdyż razem z Jednością są zasadami pracy organicznej, która, choć jako termin odnosi się do ruchów narodowowyzwoleńczych ziem polskich, jest łatwa do dostrzeżenia w socjalizmie. Jej zasadą jest to, że cały naród powinien dążyć do osiągnięcia celu nie przez walkę w sensie stricte, lecz przez rozwój gospodarczy. Socjalizm cechuje podobne myślenie, lecz tu jest ono celem samym w sobie.

Co więc na temat Przeznaczenia? Niestety, nie będzie to zbyt odkrywcze, ale można to porównać do potrzeby użyteczności publicznej jednostki. Każdy ma swój cel do wypełnienia, by zapewnić społeczeństwu prawidłowe funkcjonowanie.

Myślę, że na ten moment są to dowody wystarczające. Możliwe, że w przyszłości poruszę jeszcze ten temat, ponieważ mam trochę do powiedzenia o rządach autorytarnych, lecz na razie to tyle


Autor:
Opublikowano: 22-03-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments