„Każdy ma Przeznaczenie”

Przeznaczenie mieszkańców Uniwersum Matoran Cz. I

Witajcie

Dzisiaj będziemy trochę filozofować, ponieważ zajmiemy się Przeznaczeniem mieszkańców Wszechświata Matoran. Jednak nie będziemy mówić o Toa czy samych Matoranach, ale wszystkich innych inteligentnych gatunkach. Czy nigdy nie zastanawialiście się, po co tak właściwie istnieją, np. Skakdi? Jeśli tak, to zapraszam do lektury. Bawcie się dobrze.


 

Każdy człowiek prędzej czy później zastanawia się nad celem swojego życia. Jeśli nie w sposób filozoficzny, to praktyczny, planując swoją karierę zawodową lub życie rodzinne. Każdy człowiek szuka swojego… można powiedzieć, Przeznaczenia. I to właśnie Przeznaczenie będzie jednym z naszych dzisiejszych tematów.

Uniwersum Matoran przepełnione jest różnorodnymi gatunkami fauny, ale wśród Rahi można również znaleźć masę inteligentnych gatunków. Są to osobniki najróżniejsze, parające się różnymi pracami, żyjącymi w odmienny od siebie sposób. Jednak, jak wiemy, Wielki Duch jest maszyną, a jego mieszkańcy nanotechnologią utrzymującą go przy życiu. Możliwe więc, że ich praca może przypominać działania ludzkich/zwierzęcych układów.

W takim wypadku jaki jest cel istnienia poszczególnych ras?

Głównym gatunkiem zamieszkującym Uniwersum Matoran są, jak wynika z nazwy, Matoranie. Celem ich życia jest praca nad kondycją wewnętrzną Mata Nui; To nie podlega żadnej wątpliwości. W ramach ich gatunku znajdują się również Toa – obrońcy, oraz Turaga – swoiste skarbnice wiedzy, tak kulturowej jak i praktycznej. Jednak to tyle, ile wiemy na temat celu życia gatunków inteligentnych, a przynajmniej tyle, ile podają oficjalne źródła. Jednak trzeba pamiętać, że Uniwersum Matoran zamieszkuje dużo większa liczba myślących (mniej lub bardziej) istot.

Z racji mnogości gatunków, post ten będzie zawierał tylko część z nich, w przyszłości planuję określić zadania wszystkich gatunków, lecz będzie to zadanie żmudne i trudne, więc nie mam pojęcia, czy uda mi się postawić na swoim. Miejmy jednak nadzieję, że tak i bierzmy się do roboty.

Listę otworzą trzy nazwane gatunki; Makuta, Vortixx i Skakdi. Czwartym nazwanym gatunkiem są Zyglaki, lecz one nie posiadają swojego przeznaczenia w Uniwersum, co jest potwierdzone fabularnie.

 

Makuta – rasa istot stworzonych z Antidermis broniących Wszechświata, lecz później skorumpowanych zdrajców. Jednak ich pierwotnym celem było tworzenie Rahi, matorańskich odpowiedników zwierząt, by te pomagały tak Matoranom w pracy, jak i w poprawnym funkcjonowaniu środowiska.

 

Vortixx – rasa zdominowana przez kobiety, trudniąca się tworzeniem nowych technologii. Ich głównym zadaniem jest wyrób narzędzi ułatwiających pracę Matoranom i innym istotom z UM. Pełnią więc rolę zaopatrzeniową.

 

Skakdi – rasa brutalnych i bezwzględnych wojowników, pierwotnie jej przedstawiciele byli względnie pokojowi. Od początku jednak cechował ich zapalczywy charakter, co było powodem wyboru ich w eksperymencie Spiriaha. Określenie ich pierwotnego przeznaczenia jest trudnym zadaniem. Można jednak stwierdzić (choć to bardzo luźne powiązanie), że ich istnienie pierwotnie było mocno związane z przyrodą. Dowodem na to mogą być Ślimaki Kręgowe, rasa Rahi która żyje w symbiozie ze Skakdi, żyjąc na ich biologicznych kręgosłupach i żywiąc się ich energią emocjonalną, w tym gniewem. Możliwe, że to relikt ich dawnego stylu życia, mającego na celu ochronę naturalnego środowiska UM.

 

Jako że gatunki posiadające indywidualną nazwę mamy już za sobą, przejdźmy do pozostałych, nienazwanych ras. Dla dokładniejszego określenia, posłużę się (w większości wypadków) imionami ich znanych przedstawicieli.

 

Gatunki Barraki – Przedstawiciele ras Barraki (Pridaka, Ehleka, Kalmaha, Mantaxa, Takadoxa i Carapara) zostali stworzeni przez Mata Nui zaraz po jego przebudzeniu. Ich głównym celem była ochrona pokoju i harmonii we Wszechświecie.

 

Gatunek Botara – Pochodząca z Południowych Wysp rasa obdarzona umiejętnością teleportacji siebie i innych. Moim zdaniem rasa ta zapewnia szybką wymianę informacji między obszarami robota, niczym sieć neuronowa.

 

Gatunek Brutaki – Rasa potrafiąca pochłonąć Antidermis (“skutkiem ubocznym” jest zwiększona siła). To wraz ze zdolnościami bojowymi czyni ten gatunek swoistym bezpiecznikiem na wypadek problemów z Makuta (Swoją drogą, tak się wszyscy ubezpieczali na nich, a wyszło jak zwykle…).

 

Gatunek Krekki – Jeden z trzech gatunków zamieszkujących Stelt. Jego przedstawiciele są obdarzeni niezwykłą siłą, acz znikomą inteligencją. Często wykorzystywani jako ochroniarze, co możę być ich głównym celem istnienia; Wspieranie słabszych, acz cenniejszych istot swoją siłą.

 

Mieszkańcy Nynrah – nie mylić z Duchami Nynrah, grupą Fe-Matorańskich wynalazców. Gatunek ten żył z wyżej wspomnianymi w zgodzie i w harmonii, często współpracując nad eksperymentami. Prawdopodobnie byli przedstawicielami inteligencji Wszechświata, mając za cel tworzenie i udoskonalanie.

 

Gatunek Keetongu – oficjalnie uznawany za Rahi, z racji ich odmienności oraz tego, iż nie porozumiewali się językiem Matoran (jednak ich inteligencja pozwala te Rahi zakwalifikować na tę listę). Ich Obowiązkiem była pomoc istotom, które podążały za Trzema Cnotami. Posiadały również wiedzę na temat różnych trucizn (Choć tu nie ma pewności, czy ta cecha nie tyczy się tylko Keetongu). Można ich uznać zatem za strażników Czystości, jednej z Zasad Wszechświata.

 

Gatunek Tobduka – Rasa posiadająca umiejętność żywienia się emocjami. Prawdopodobnie mieli zapobiegać rozprzestrzenianiu się nienawiści i gniewu, uczuć, które mogą zaszkodzić Jedności Wszechświata.

Oto dziesięć (a właściwie piętnaście) gatunków, które postanowiłem wziąć dzisiaj pod lupę. Jeśli źródła i czas pozwolą, w przyszłości pokarze się kolejna część listy. Musicie jednak wiedzieć, że w takim przypadku będzie to w większości zgadywanka; Informacje na temat tych gatunków były na tyle obszerne, że można było wyciągnąć z nich wnioski.


Autor:
Opublikowano: 26-04-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
yanni
yanni
3 lat temu

no w tym świecie to prawda