Sztuka Mistrzów Masek

Kanoka a Kanohi Cz. II

Witajcie.
Dzisiaj znów zajmiemy się maskami, tym razem biorąc na warsztat część masek Bractwa Makuta jak i Zakonu Mata Nui. Przepraszam jednak za opóźnienia, lecz, jak pisałem na Facebooku, miałem drobne problemy z prądem. Dzisiaj daruję sobie wstęp wewnątrz tekstu, uznajmy go za całość z poprzednim artykułem. A więc zapraszam do czytania. Bawcie się dobrze.

Drugi tekst rozpoczniemy maskami Makuta z Karda Nui. Jako że Jutlin ma potwierdzony skład (Przypomnę; Osłabiający), przejdziemy od razu dalej:

 

Kanohi Avsa, Maska Głodu – ta maska umożliwia wyssanie z celu światła, energii lub pozytywnych emocji. Tutaj skład będzie lekkim zgadywaniem (ponieważ nie ma maski, na jakiej można by się wzorować), ale myślę, że wyjść należy od Usuwania Trucizny Następnie powinniśmy zmienić usuwaną rzecz, najlepiej dyskiem Losowego odtworzenia. Dodatkowo, idąc tendencją Komau, możemy dodać Zamrożenie jako aspekt psioniczny (z racji braku fizycznego działania). W takim wypadku skład to: Usuwający truciznę + Losowego odtworzenia + Zamrażający

 

Kanohi Felnas, Maska Zakłóceń – maska ta daje użytkownikowi możliwość spowodowania, że naturalna moc dotkniętej osoby wymknie się spod kontroli. W takim wypadku za bazę przyjmiemy dysk Osłabiający. Jako zaznaczenie braku kontroli damy Losowe odtworzenie. Jednak ten skład jest zarezerwowany dla Mahiki, toteż sensownym powodem będzie danie wcześniej dysku usuwającego truciznę. Skład wtedy wychodzi. Osłabiający + Usuwający truciznę + Losowego odtworzenia

 

Kanohi Mohtrek, Maska Duplikacji Czasowej – Mohtrek umożliwia jej użytkownikowi na wezwanie dowolnej liczby swoich przeszłych wcieleń do teraźniejszości. Gdy jednak te wcielenia zostaną odesłane, ich pamięć o wezwaniu zostanie wyczyszczona, choć pozostaną wszystkie fizyczne tego objawy.

Tu zatrzymajmy się, by coś omówić. Spotkałem się z informacją, iż Mohtrek była wynikiem prac Bractwa Makuty nad Kanohi Vahi. Jednak informacja ta znajduje swoje potwierdzenie tylko na polskiej Encyklopedii BIONICLE, gdzie za źródło podaje książkę BIONICLE Mistika. Z racji tego, że książek tych na oczy nigdy nie widziałem, przyjmę tą informację za fakt, lecz nie zdziwcie się, jeśli napiszę na ten temat sprostowanie w przyszłości.

Jeśli więc jest to prawda, Makuta próbowali stworzyć Vahi, ale zakończyło się to stworzeniem Mohtrek (co ma sens, z racji jej powiązania z czasem). W takim wypadku ciężko stwierdzić jej skład, ale możemy się posiłkować składem Vahi: 6 Wielkich Dysków. Makuta, jako istoty posiadające wiele informacji, mogli wiedzieć o tym, że wielkie dyski są potrzebne do jej wykonania. Jednak, moim zdaniem, nie mieli:

 

  1. dostępu, ani nawet informacji o miejscach przechowywania dysków
  2. umiejętności, które umożliwiłyby im wykonanie samej maski

 

Dlatego właśnie wysnułem teorię, że Mohtrek została stworzona z 6 SZTUCZNYCH Wielkich Dysków. Nie, nie ma o takich przedmiotach mowy gdziekolwiek w fabule, lecz wydaje się to prawdopodobne, że Teridax, nie mając prawdziwych Dysków, rozpoczął w Bractwie prace nad samodzielnym stworzeniem dysków z 9. poziomem mocy, a następnie z nich chciał stworzyć Maskę Czasu.

 

Kanohi Shelek, Maska Ciszy – maska ta uniemożliwia wybranej istocie mówić oraz słyszeć na tak długo, jak użytkownik jest skoncentrowany. Możemy powiązać skład tej maski z Volitak; Powiększający + Zmniejszający + Zamrażający + Regenerujący.

Jednak zamiast dysku Zamrażającego można wykorzystać usuwanie trucizny, by dać kontrolę nad inną istotą; Powiększający + Zmniejszający + Usuwający truciznę + Regenerujący.

 

Kanohi Crast, Maska Odepchnięcia – Umożliwia odpychanie dowolnego obiektu, również siebie (umożliwiając tym samym lot/lewitację). Za bazę możemy wziąć Matatu; Teleportujący + Zmniejszający. Dodatkowo odwrócimy działanie dodając Losowe odtworzenie; Teleportujący + Zmniejszający + Losowego odtworzenia.

 

Następne w kolejce będą maski wykorzystywane w zakonie Mata Nui (dla kontrastu z Bractwem):

 

Kanohi Olmak, Maska Przejść Międzywymiarowych – Kanohi umożliwiająca otwarcie przejścia do dowolnego miejsca znajdującego się w tym samym lub innym wymiarze. W oczywisty sposób podstawą będzie Kualsi; Teleportacyjny. By uzyskać Olmak wystarczyłoby ją wzmocnić dyskiem Wzmacniającym; Teleportacyjny + Wzmacniający

Zauważmy jednak, że wcale nie musi to oznaczać, że Olmak można łatwo wykonać, w końcu tylko 2 takie Kanohi istniały w UM, obie stworzone przez Artakhę.

 

Kanohi Rode, Maska Prawdy – pozwala użytkownikowi rozpoznać wszelkie rodzaje kłamstw i przebrań. W prosty sposób można powiązać ją z Eldą, maską detekcji; Zamrażający + Osłabiający. Dodatkowo możemy efekt wzmocnić, dając powiększenie; Zamrażający + Osłabiający + Powiększający.

 

Maska Psychometrii – maska noszona przez Helryx, pozwala poznać historię przedmiotu przez dotknięcie go. To kolejna maska, w której za bazę może posłużyć Elda; Zamrażający + Osłabiający, jednak moim zdaniem można wyjść od Rode; Zamrażający + Osłabiający + Powiększający. W takim wypadku należałoby dodać jeszcze fakt dotknięcia przedmiotu. Jest to sprawa bardzo śliska, ale można kompromisem uznać, że Losowe odtworzenie umożliwi takie działanie (mimo wszystko trzeba dyski interpretować na wiele różnych sposobów, by wszystkie przepisy miały jakikolwiek sens). W takim wypadku dochodzimy do: Zamrażający + Osłabiający + Powiększający + Losowego odtworzenia.

 

Maska Charyzmy – Noszona przez Trinumę, maska ta powoduje u celu nagięcie jego woli do poglądów użytkownika, by zaatakowany mocą był przychylny jego planom i celom. Możemy tutaj w bardzo prosty sposób wyjść od Komau; Zamrażający + Osłabiający + Usuwający Truciznę. Jednak maska ta musi mieć mniejszy zakres działania, więc dysk pomniejszający będzie się nadawał idealnie; Zamrażający + Osłabiający + Usuwający Truciznę + Pomniejszający.


Autor:
Opublikowano: 10-05-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments