Każdy portal ma dwa końce

Geneza masek: Kanohi Olmak

Witajcie.
W tym tygodniu proponuję wam pewien krótki tekst na temat historii Kanohi Olmak. Braki w objętości mogę wytłumaczyć tym, że koniec roku szkolnego jest czasem ciągłej bieganiny, od której nie jestem wyjątkiem. Myślę jednak, że teoria ta, choć nie grzesząca długością, będzie trzymać poziom. Jednak, nie użalając się dłużej, zapraszam do czytania. Bawcie się dobrze.

Jestem typem osoby, która nie wierzy w przypadki. Uważam, że każda rzecz ma swoje racjonalne wytłumaczenie, mniej lub bardziej prawdopodobne. Tym samym doszukuję się powiązań tam, gdzie ich często nawet nie ma. Tak było i tym razem. Mianowicie – pragnę wam zaprezentować teorię dotyczącą Kanohi Olmak, a dokładniej; Dlaczego istnieją dwie Maski Portali?

Kanohi Olmak to jedna z potężniejszych masek we Wszechświecie Matoran – pozwala na dowolne poruszanie się w przestrzeni jednego bądź wielu wymiarów. Przyglądając się jej genezie dowiadujemy się, że dwie kopie Olmak zostały stworzone przez Artakhę, jedna została przekazana Zakonowi Mata Nui, a następnie przydzielona Brutace. Druga zaś miała za sobą dłuższą historię; najpierw podarowana Toa z drużyny Jovana, została po jego śmierci z rąk Makuta odzyskana przez Zakon. Następnie, po dwukrotnym wykorzystaniu jej przez Botara (by uwięzić Tuyet w wymiarze kieszonkowym), została skradziona przez Bractwo Makuta, które przydzieliło ją Tridaksowi, pracującemu nad armią Mrocznych Takanuva. Jednak po jego śmierci pod gruzami fortecy, maskę znalazł Vezon, którego twarz złączyła się z maską, i który jest właścicielem drugiej Olmak do obecnego punktu w historii Uniwersum.

Mimo tego, że Kanohi Olmak odegrały dużą rolę w historii Wszechświata Matoran, nadal nie wiemy, jakie było ich pierwotne przeznaczenie. Gdyby powstała tylko Olmak Brutaki, byłaby to inwencja twórcza Artakhi. Gdyby tylko ta druga – Olmak byłaby częścią systemu ratującego Wielkiego Ducha. Jednak istnienie obu musi się wiązać z czymś innym. Najlepszym wyjaśnieniem byłyby dwie istoty… podobne… stworzone w podobnym okresie czasu… mające podobne zadania. Ale czy łatwo będzie znaleźć taką parę? A i owszem, z prostego powodu: tylko jedna para istot spełnia te kryteria. A jako że Olmak jest już powiązana z jedną z nich, trop wydaje się oczywisty. Pierwotnymi właścicielami obu Kanohi Olmak byli Artakha i Karzahni.

Wiem, że może się wydawać, że ta teoria jest po prostu wydumana. Jednak przyjrzyjmy się genezie “braci”. Artakha i Karzahni zostali stworzeni przez Wielkie Istoty długo przed przebudzeniem Mata Nui. Każdy z nich otrzymał swoją krainę, w której miał rządzić i której miał strzec. Wkrótce po tym otrzymali oni od swoich stwórców dwie maski, Maskę Kreacji i Kanohi Olisi. Obaj, ze względu na swoją pracę, pragnęli zdobyć Maskę Kreacji; Artakha by tworzyć jeszcze wspanialsze wynalazki, Karzahni by lepiej naprawiać uszkodzonych Matoran. Walkę ostatecznie wygrał Artakha, uzyskując MoC, a jego brat musiał zadowolić się Olisi.

Musimy tutaj coś zauważyć; “bracia” nie mieli swoich sygnaturowych masek od początku, a “wkrótce” w tym uniwersum może nawet znaczyć parę tysiącleci. Jednocześnie, stworzenie Kanohi Olmak nie było nigdy umiejscowione w czasie; Równie dobrze Artakha mógł stworzyć je tuż po swoich narodzinach. Jednak jaki byłby wtedy cel stworzenia Olmak?

Oczywiście transport. Wiem, to brzmi banalnie, ale to ma sens. Artakha i Karzahni potrzebowali sposobu, by móc przemieszczać się do woli po robocie Wielkiego Ducha i wykonywać swoje zadania w erze przed przebudzeniem. Potem jednak sytuacja się zmieniła. Karzahni usadowił się na stałe w swojej krainie, gdzie uszkodzeni Matoranie byli wysyłani przez Turaga, więc nie potrzebował Maski Portali. Artakha natomiast mógł skonstruować urządzenia, które jemu samemu nadały moc teleportacji, co również czyniło użytkowanie Olmak bezcelowym. Wtedy obie te maski mogły wrócić do Artakhi, a ten rozdysponował je tak, jak zostało to przedstawione w historii.

Zbierając wszystko w całość: Świerzo stworzeni Artakha i Karzahni wzięli się do roboty; jeden tworzył wynalazki, drugi reperował Matoran budujących od środka Wielkiego Ducha. Obaj potrzebowali środka transportu, który ułatwiłby im wykonywanie tych czynności. Artakha, jako ten bardziej uzdolniony manualnie, stworzył Maski Portali dla siebie i swojego brata, by mogli pracować bez przeszkód. Potem jednak, gdy Wielki Duch obudził się po raz pierwszy, Maski nie były im już potrzebne, a Artakha, jako ich twórca, wykorzystał je tak, by jak najlepiej przyczyniły się dla przyszłości Wszechświata Matoran.


Autor:
Opublikowano: 14-06-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , , , , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments