W obronie państwa Tuyet

Prawdziwe oblicze Imperium Toa

Oglądając wiadomości, wiele słyszymy o politycznych i gospodarczych problemach państw europejskich – bankructwo Grecji, wojna domowa na Ukrainie. Już niedługo w Polsce kolejne wybory parlamentarne. Cały czas żyjemy polityką. Postanowiłem więc przyglądnąć się jednemu z najsprawniej działających systemów uniwersum BIONICLE. Praca ta może zaskoczyć, w niektórych miejscach jest wręcz kontrowersyjna. Jedno jest pewne – temat Was zaciekawi. Nazywam się Wartunate, a to jest teoria o obronie Imperium Toa.

 

Tuyet – Członkini Toa Mangai, zdradziecka Toa wody, zabójczyni. W Mrocznym Odbiciu tyranka i dyktatorka.

Alternatywna Tuyet pozbyła się Lhikana, zdetronizowała Turagę Dumę i przejęła władzę w Metru Nui. Po zyskaniu zaufania innych Toa, stopniowo przejęła kontrolę nad kolejnymi wyspami, tworząc nowe państwo. Celem Imperium Toa była ochrona Mata Nui za wszelką cenę. Nawet, jeśli oznaczałoby to złamanie Kodeksu Toa.

Czy rzeczywiście jej rządy były tak okrutne? Czy może historia przedstawiona w Mrocznym Odbiciu jest tylko krzywym zwierciadłem stworzonym przez opozycję?

 

  • 1: Podstawy państwa

 

Podstawą prawa Imperium Toa była obrona Mata Nui przed wszelkim zagrożeniem, za wszelką cenę. Czy znamy inną organizację, której przyświecał podobny cel? Tak, jest nią Zakon Mata Nui. Związek Helryx jest jednak tajną organizacją, działającą w ukryciu, Imperium stało się zaś niezależnym państwem.

Toa, jedyna formacja prewencyjna w państwie Tuyet, eliminowali potencjalnych wrogów Wielkiego Ducha i pilnowali bezpieczeństwa mieszkańców Wszechświata. Można to interpretować jako Pax Romana w wersji matorańskiej. Klan płatnych zabójców (Mroczni Łowcy) został rozbity, rozbrojeni zostali także Makuta – potencjalni przyszli spiskowcy.

Jednym ze sposobów zapewnienia stabilności było wprowadzenie tabliczki tożsamości (matorański dowód osobisty). Za brak tego dokumentu Takanuva trafił do aresztu – Dura lex, sed lex.

Cóż, nieznajomość prawa szkodzi…

 

  • 2: Stosunek władzy do obywatela

 

Czy w Imperium służyli wyłącznie Toa? Nie! W Ga-Metru Toa Gali prowadziła reformę oświatową, razem z Karzahnim. I tu został ukazany kolejny plus Królestwa Tuyet – Imperium Toa obalało stereotypy. Karzahni – postać opisywana w legendach jako diabeł i przerażająca kreatura, zyskuje szacunek i zaufanie w nowym systemie. Zaufanie tak wielkie, że prawdopodobnie został mianowany nauczycielem, czego możemy się domyślić po wypowiedzi alternatywnego Takuy.

 

Przyjrzyjmy się też bliżej systemowi karnemu w Imperium Toa. W tym celu wróćmy na chwilę do naszego świata. Coraz więcej Polaków uważa, że obecnie stosowany wymiar kar wydaje się zbyt łagodny. Ich zdaniem więźniowie powinni wykonywać prace fizyczne na rzecz państwa (m.in. w kopalniach, kamieniołomach). Niektórzy są nawet za wprowadzeniem kary śmierci. Z historii wiemy też, że złapanych przez organy ścigania wrogów politycznych zazwyczaj czekała egzekucja.

W Imperium Toa nie ma wyroków śmierci. Nie zmusza się też więźniów do niewolniczej pracy. Turaga Dume nie stracił głowy, a Takua nie doczekał się plutonu egzekucyjnego. Jakie kary poznaliśmy w “Mrocznym Odbiciu”? Przykucie Matorana do ściany w celi więziennej, uśpienie na jakiś czas wrogów politycznych. Wniosek? Łagodne kary.

 

Ostatnim problemem, który omówię w tym paragrafie, jest relacja Toa – państwo. Przed reformami Tuyet Toa był najczęściej tylko “wysokim Matoranem” władającym mocą żywiołu. Wojownicy tworzyli drużyny lub samotnie podróżowali po Wszechświecie. W Imperium wizerunek Toa uległ zmianie. Z romantycznego rycerza stał się żołnierzem i policjantem. Toa, jako grupa, stała się organem państwowym, a sam wojownik Imperium- funkcjonariuszem publicznym.

To, że Matoranie bali się Toa, można uznać za wyolbrzymienie. Tak naprawdę czuli do nich jedynie respekt (podobnie jak obywatel przed policjantem). Niektórzy nawet współpracowali z Toa, jak na przykład Jaller.

 

  • 3: Gloryfikacja Trzech Praw

 

Ten przykład idealnie prezentuje sytuacja Toa:

Prawie wszyscy wojownicy (oprócz Krakuy, Lesovikka i Pohatu) zjednoczyli się pod dowództwem Tuyet. Skrupulatnie eliminowali potencjalne zagrożenia dla Wielkiego Ducha oraz pilnowali porządku w Imperium – świetnie więc wykonywali swoje obowiązki. Nowe państwo umożliwiało także każdemu Toa wypełnić swoje przeznaczenie. Dla przykładu: Przeznaczeniem Toa Mata była przebudzenie, a więc ochrona Mata Nui. Czyż nie taki cel przyświecał Imperium Toa?

A dlaczego Takua, po nałożeniu Avohkii, nie przemienił się w Takanuvę? Może dlatego, że nie ta maska mu była przeznaczona. A może dlatego, że był zagrożeniem dla państwa Tuyet, a w związku z tym, także dla całego Wszechświata.

 

  • 4: Zjednoczony Wszechświat bez żadnych wrogów

 

Pomimo idealnie chronionego pokoju znalazła się opozycja – Ruch Oporu Toa Pohatu. Kto do niego należał? Między innymi Darkness, Primal i Guardian – Mroczni Łowcy, oraz Ahkmou – zdradziecki Po-Matoran. Miłe towarzystwo, nie?

Rebelianci zawarli sojusz z Makuta. W spisek wciągnięto też Turagę Dumę oraz Takuę – więźniów politycznych, uciekinierów. Ta dwójka jest najciekawsza, zostali skazani, ponieważ „mówili za dużo”.

Do ruchu oporu dołączył też Takanuva. Nie interesowała go za bardzo przyszłość Alternatywnego Wymiaru. Jego pragnieniem był tylko powrót do domu i kontynuowanie misji. Mimo tego stoczył krótką walkę z Tuyet. Podczas pojedynku, Toa Wody próbowała uświadomić przeciwnikowi, że jej reformy były konieczne, by wprowadzić ład i porządek we Wszechświecie. Była nawet gotowa poświęcić życie, zatapiając Koloseum, by ratować Matoran przed anarchią.

Czym skończył się spisek? – zamachem na Tuyet. Zamach się powiódł. Czy Imperium upadło, czy ktoś inny (Teridax, Velika) przejął władzę? Tego nie wie nikt.

 

Czy oprócz fiaska, zamach na Imperatora mógł przynieść jakieś zagrożenie? Tak, pewnie wojnę domową. W historii Wszechświata Matoran miała miejsce Wojna Domowa w Metru Nui, która o mało co nie doprowadziła do śmierci Wielkiego Ducha.

Pohatu, choć nieświadomie, zdradził swoje przeznaczenie. Jego zadaniem było przebudzenie, jedna z form ochrony Mata Nui. Jako lider rebelii, mógł go nawet zabić.

 

To już koniec moich wywodów. Teraz widzicie, że pomimo krwawych rządów, Tuyet była wspaniałą reformatorką, a jej Imperium można uznać za wzór bezpiecznego i stabilnego państwa. Mam nadzieję, że Wam się spodobało.

A co, jeśli to rebelia miała rację, że Tuyet była tyranką? Zachęcam do dyskusji. W tym celu zapraszam na naszego facebookowego fanpage’a. Nie zapomnijcie podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Trzymajcie się ciepło i do następnego razu. Cześć.

 


Autor:
Opublikowano: 19-07-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Wartunate-avatar

O Autorze


Jeśli wydaje Wam się, że teorie polityczne to efekt pechowej zapałki wylosowanej na zebraniu, to macie rację - wydaje wam się. Więc jeżeli interesują Was, tak jak i mnie, analizy wojen i politycznych intryg oraz inne gdybania na temat społeczności świata BIONICLE, to śmiało mogę Was nazwać moimi Czytelnikami. Co po pracy? Przede wszystkim Gwiezdne Wojny, książki, filmy i komiksy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments