Odwaga w masce

Kanohi a osobowość

Witajcie.
Dzisiaj ponownie zanurzymy się w odmętach psychologii. Niczym wielcy filozofowie zastanowimy się nad maskami, które prezentujemy światu. Jednak teraz będziemy brali ten temat dosłownie, gdyż mam zamiar mówić o maskach Kanohi i ich wpływie na osobowość Matoran. A więc, bez zbędnego przedłużania, zapraszam do lektury. Bawcie się dobrze.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że nasza twarz jest częścią tego, jacy jesteśmy. To jak ludzie nas postrzegają wpływa bezpośrednio na naszą personę, gdyż “jak cię widzą, tak cię piszą”. A co z maskami w świecie BIONICLE? Czy one również mają wpływ na osobowość ich posiadacza?

Powiązanie Kanohi z cechami charakteru powinniśmy zacząć od szukania wzorców. Nie powinniśmy patrzeć na pełne charakterystyki postaci (w końcu charakter może zależeć od wielu czynników, może od żywiołu, albo od cech indywidualnych), dlatego musimy znaleźć korelacje między maskami a konkretnymi cechami osobowości. Zastrzegam również, że ten tekst nie ma na celu opisanie cech powiązanych z każdą maską, a udowodnienie samego faktu powiązania. Tak więc zaczynajmy.

Na początek zacznijmy od Hau – symbol wczesnych lat BIONICLE, jak i całej serii. Głównym jej posiadaczem był Tahu, Toa Ognia, który cechował się szczególną zapalczywością i odwagą. A o ile pierwsza cecha może być jego powiązaniem z ogniem, to sama odwaga nie wydaje się już tak głupią cechą. Kto jeszcze nosił tę Kanohi? Oczywiście Jaller, dowódca straży Ta-Koro. On również cechował się wielką odwagą – był jedną z niewielu osób zdolnych poprowadzić Matoran do walki z Rahi. Maskę tę nosił również Lhikan, Toa Mangai Ognia. W jego przypadku odwaga także była ważną cechą charakteru.

Jednak, zauważmy, cały czas obracamy się wśród przedstawicieli jednego żywiołu. To za mało, by znaleźć trendy dotyczące wyłącznie masek. Tak więc, kto spoza Ta-Matoran i Toa Ognia posiadał Kanohi Hau? Wielu Matoran z Mata Nui. Jednak, w ich przypadku, nie można zdefiniować ich odwagi czy jej braku. Większość z nich, tak jak wszyscy inni Matoranie, jest rzemieślnikami, kupcami czy tragarzami. Jednak pozostaje w fabule jeszcze jeden Matoran z tą maską. Jest nim Av-Matoran, Radiak.

Radiak był jedną z ofiar Makuta, wyjątkowo zaatakowanym za pomocą Maski Głodu Vampraha, która zmieniła go w Matorana Cienia. Jednak wcześniej, przed przemianą, był jednym z najlepszych wojowników Av-Matoran, cechującym się właśnie wielką odwagą. Również po przemianie ta cecha została zniekształcona, zmieniając go w zawsze chętnego do bitki odważniaka, choć wtedy nosił już Kanohi Jutlin.

Kolejne przykłady będą miały na celu zobrazowanie ogółu powiązań maska-cecha, toteż nie będę robił tak wielkich wywodów jak na temat Hau. Dobrym obrazem tych korelacji są Turaga z Mata Nui, wraz ze swoimi maskami.

Zacznijmy więc od Rau, Maski Tłumaczeń – Nokama, która nosiła tę maskę, była jedną z najlepszych nauczycielek w Ga-Metru. Na Mata Nui uchodziła również za wspaniałą mediatorkę.

Huna, Maska Ukrycia – jako Matoran, noszący ją Vakama nie był typem osoby wyróżniającej się z tłumu. Wolał pracować w spokoju niż być rozpoznawanym.

Mahiki, Maska Iluzji – Matau, tak jako Matoran, Toa czy nawet Turaga, uwielbiał robić innym dowcipy. Można to zinterpretować jako chęć nabierania kogoś, oszukiwania, w pozytywnym sensie oczywiście, bo w ramach żartu.

Ruru, Maska Noktowizji – Whenuę można zdefiniować jako patrzącego w przeszłość, w “mroki historii”. Choć jego zainteresowanie czasem minionym jest podzielane przez większość Onu-Matoran, to on jako jeden z niewielu potrafi wyciągać z przeszłości konkretne wnioski.

Komau, Maska Kontroli Umysłu – Można z łatwością stwierdzić, że Onewa znał się na manipulowaniu innymi i niewerbalnym “czytaniu myśli”. Potrafił z premedytacją rozzłościć Vakamę, a na Mata Nui stał się sędzią z Po-Koro, który wysłuchując obu stron konfliktu zawsze dochodził do prawdy i wydawał sprawiedliwe wyroki.

Matatu, Maska Telekinezy – Nuju był myślicielem. Był jednym z tych, którzy stawiali siłę umysłu ponad pracę mięśni. I, jak widać, ma to odbicie w masce, która porusza obiekty siłą umysłu właśnie.

Dotarliśmy już do końca drugiego punktu, ale zostało jeszcze coś. Co, jeśli postać zmieni maskę? Czy jej charakter także ulegnie zmianie? W odpowiedzi na to pytanie odniosę się do przykładu jednej z wcześniej wymienionych postaci. Postaci, która przoduje w aspekcie zmiany masek. Tą postacią jest nie kto inny, jak Jaller.

Jaller ma za sobą długą historię zmiany twarzy. W Metru Nui nosił szlachetną Komau. Był on przyjacielem Vakamy i Takuy, temu ostatniemu często pomagając w problemach z Vahki. Gdy zostało odkryte pierwsze ciało ofiary Toa Tuyet, to właśnie Jaller został wyznaczony przez Turagę Dume do prowadzenia śledztwa w tej sprawie. Tu można bez problemu przypisać mu cechy Komau; umiejętność konwersacji z innymi, wyciąganie informacji, bezstronny osąd.

Następnie, po wyjściu z kapsuły zastoju na plaży w Ta-Wahi, pęknięta Komau Jallera została zastąpiona szlachetną Hau Lhikana. I tutaj widzimy pierwszą zmianę – Jaller na Mata Nui stał się dla współbratymców Matoran symbolem walki o swoje racje. Jaller przewodził Gwardii Ta-Koro, najlepiej zorganizowanej jednostce zbrojnej wśród Matoran. On również, po powrocie do Metru Nui, zorganizował strajk w celu wymuszenia na Turaga wyjawienie informacji o misji Toa Nuva. Jak widać, w tym przypadku oprócz obycia w kontaktach międzyludz… międzymatorańskich (?) i zdolności perswazji duże znaczenie miała jego odwaga, cecha przypisana przeze mnie Kanohi Hau.

Kolejna zmiana maski nastąpiła na wyspie Karzahni, gdy okrutny tyran o tym samym imieniu kazał założyć kompani Jallera maski mające na celu ograbienie ich z osobowości. Tym razem nasz Ta-Matoran otrzymał Kanohi Calix, z którą zresztą został zamieniony w Toa. I tu widać kolejną, lekką zmianę. Jaller, znany ze swojego taktycznego podejścia do walki, zaczął w niektórych przypadkach iść na żywioł. Był dużo skłonniejszy do podjęcia ryzyka niż za czasów na Mata Nui. Moim zdaniem może być to powiązane z jego Maską Wyczynu, która jako moc posiada zwiększenie możliwości fizycznych użytkownika, umożliwiając dokonanie wyczynów, które normalnie byłyby nie do pomyślenia.

Po przemianie w Toa Mahri Jaller otrzymał Kanohi Arthron, Maskę Sonaru. Również ta maska, zgodnie z teorią, musiała mieć jakieś odzwierciedlenie w działaniach Jallera. Według mnie Jaller stał się bardziej wyczulony emocjonalnie. Był zirytowany niesubordynacją Hahli i próbami dowodzenia Matoro. W akcie desperacji postanowił również poświęcić siebie i pozostałych Toa w wybuchu Nova Blastu, by tylko dać Matoro więcej czasu na dotarcie do Karda Nui. Na całe szczęście, Toa Mahri zostali uratowanie przez moc Igniki, która teleportowała ich do Metru Nui. Po tym wszystkim to właśnie Jaller najciężej przeżywał śmierć Matoro.

Tak więc, zbierając wszystko w całość, maska ma duży wpływ na charakter posiadacza. Każda maska niejako nadaje cechę powiązaną ze swoją mocą, a każda kolejna maska dodatkowo kształtuje charakter noszącego. Zmiana maski oznacza więc symboliczną zmianę wewnętrzną, która nie jest obca żadnej rozumnej istocie.


Autor:
Opublikowano: 26-07-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments