„Na końcu zwyciężę ja”

Okoliczności spisku Makuta

Minęły już trzy dni (oczywiście, w dniu premiery tego posta) od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP. Mam nadzieję, że odetchnęliście już od czwartkowych wydarzeń i macie ochotę na kolejne polityczne teksty. Nazywam się Wartunate, a to jest teoria o okolicznościach spisku Makuta.

 

We Wszechświecie Matoran były obecne liczne spiski, ale tylko jeden miał znaczący wpływ na zmianę systemu. Makuta Teridax nie tylko zdobył władzę w Wszechświecie, ale sam stał się Wszechświatem. Czyn niezwykły, ponieważ żadna istota nie była zdolna pomyśleć o tym, by zdetronizować Wielkiego Ducha. Jak do tego doszło i jaka jest geneza przewrotu? Żeby to odkryć, należy przeanalizować pewne okoliczności.

 

  • 1: Sytuacja społeczna w Mieście Legend

 

Wszechświat Matoran, tak jak każdy złożony system społeczny, jest podatny na wiele zagrożeń. Ponieważ fabuła omawianego okresu skupia się najbardziej na Metru Nui, ograniczę się do tego miasta. W końcu Miasto Legend jest najważniejszym punktem we Wszechświecie- znajduje się w głowie Wielkiego Robota, a rozwinięta tam technologia nadała wielki prestiż temu miejscu.

W okresie spisków Metru Nui było niebezpiecznym i skorumpowanym miejscem. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że miasto powoli pogrążało się w anarchii.

Metru Nui było aż tak osłabione, że Liga Sześciu Królestw podczas ekspansji Wszechświata ograniczyło swoje działania w Mieście Legend  na „negocjacjach”.

Toa i Turaga pełnili w Metru Nui funkcję opiekuńczą. Każdy mieszkaniec miasta mógł liczyć na ich pomocną dłoń. w razie zagrożenia, Toa i Turaga mieli obowiązek zareagować, nie dopuścić do konfliktu. Niestety, nie dali rady z anarchią Matoran i nie byli w stanie uchronić miasta przed Wojną Domową.

Z biegiem czasu sytuacja nie uległa poprawie. Wpływy w Mieście zdobyli Makuta. Po ulicach grasowali Mroczni Łowcy. Doszło do niewyjaśnionych morderstw. Brakowało Toa do ochrony Matoran. Nidhiki i Tuyet zdradzili. Turaga może zostać porwany i nikt tego nie zauważy. Więźniowie znikali z lochów. Rzemieślnik z Ta-Metru prowadził śledztwa bez kwalifikacji. Masakra!

 

Można zrozumieć fakt, że niektórym mieszkańcom nie podobała się sytuacja w Metru Nui. Pojawiły się nawet osoby, które próbowały wykorzystać ową sytuację.

 

  • 2: Chytry plan

 

Sytuacja społeczna w Metru Nu była fatalna. Niektórzy zaczęli zadawać pytanie, czy cały Wszechświat był słaby. W głowach niektórych istot pojawiła się idea podboju świata Matoran. Na pomysł ten wpadła Liga Sześciu Królestw. Jaką opinią słynęli we Wszechświecie? Cóż, Makuta nazywali ich pogardliwie „komarami”.

Liga Sześciu Królestw, stworzona  przez Mata Nui’ego w celu sprawowania pieczy nad mieszkańcami Wszechświata, zaczęli prowadzić agresywną politykę. Ich celem był podbój Wszechświata i detronizacja Wielkiego Ducha. Byli aż tak ogromnym zagrożeniem, że Bractwo Makuta musiało zainterweniować. Bunt skończył się fiaskiem. Barraki zostali skazani na śmierć, na szczęście przybył do nich Botar. Chytry plan i ściśle strzeżony sekret. Ostatnim składnikiem na pomyślny przewrót było poskromienie Bractwa Makuta. Nieważne, czy unicestwienie, czy przejęcie nad nim kontroli.

 

  • 3: Wojna i pokój

 

W historii Wszechświata Matoran Mata Nui zachorował dwukrotnie. Podczas pierwszej agonii Makuta próbowali ratować swego stwórcę, do drugiej zaś walnie się przyczynili. Skupmy się nad okolicznościami pierwszej choroby Wielkiego Ducha.

Przyczyną pierwszej agonii Mata Nui’ego był wybuch Wojny Domowej Matoran na Metru Nui. Konflikt rozpoczął spór ekonomiczny między Ta-Metru a Po-Metru. Wrogość między dzielnicami stopniowo rosła, mieszkańcy innych Metru zostali zmuszeni postawić się po jednej z dwóch stron. Toa i Turaga byli bezsilni. Wybuchła Wojna.

Interweniowali, jak zwykle, Makuta. Ostatecznie konflikt zakończył się Masakrą w Archiwach. Mieszkańcy poczuli ulgę po przerwaniu walk. Bali się też o swoją przyszłość. Wojna totalna omal nie zabiła Wielkiego Ducha. Na szczęście udało się go uratować.

Makuta mogli uważać siebie za zwycięzców, ponieważ zyskali znaczące wpływy we Wszechświecie. Zaczęli stacjonować na każdej wyspie. Ich celem była troska o pokój i ochrona Wszechświata przed następnym konfliktem. Niestety, strażnicy Wielkiego Ducha sami stali się zagrożeniem.

 

  • 4: Ambitny porucznik

 

Veni, vidi, vici – słowa Juliusza Cezara wielokrotnie mógł wypowiedzieć Makuta z Metru Nui, który nosił imię Teridax. Jego dokonania stały się legendą, a sam bohater zdobył przydomek brata Wielkiego Ducha.

Teridax był porucznikiem Miserixa, a o jego  pierwszych wielkich dokonaniach wspomina w swoich kronikach Makuta Mutran. Teridax odegrał kluczową rolę w obaleniu buntu Barraki. Już wtedy zaczął zastanawiać się nad przejęciem władzy we Wszechświecie. Interesował się dziwnymi zjawiskami, o których często informował go Mutran.

Porucznik Miserixa brał też udział w interwencji na Metru Nui. Masakra w Archiwach była właśnie jego pomysłem. Teridax zamknął walczące ze sobą odziały Matoran i uwięził w Archiwach. Później wypuścił eksponaty. Bestie zabiły żołnierzy, a przerażeni śmiercią towarzyszy Matoranie przerwali walki. Teridax położył kres wojnie, ale też naznaczył Bractwo złą reputacją.

Teridax zdobył przewagę nad swoimi przeciwnikami. Budził respekt. Matoranie bali się go, uważali za wcielonego diabła, stał się ich koszmarem. Porucznik wzbudził też strach w sercach innych Makuta. Członkowie bractwa przekonali się, że Teridax jest niebezpieczny i lepiej nie wchodzić mu w drogę. Widzieli też w nim silnego wojownika, który może zdegradować Miserixa. Teridax poznał też słaby punkt Wielkiego Ducha, widział jego słabość. Stał się świadkiem jego choroby.

 

  • 5: Przejęcie władzy

Teridax był świadomy tego, że jako porucznik nie spełni swojego planu. Najwyższy czas zakończyć rządy Miserixa.

Teridax wezwał innych Makuta na zebranie. Nikt, oprócz Miserixa, nie organizował zgromadzeń. Ostatni wybryk porucznika czy degradacja lidera? Już wkrótce miało się to wyjaśnić…

Porucznik zaproponował uderzenie na Wielkiego Ducha i przejęcie władzy nad Wszechświatem. Pomysł nie spodobał się Miserixowi – słusznie podejrzewał towarzysza, że chce rządzić Bractwem. Większość obecnych na zgromadzeniu opowiedziało się za planem Teridaxa. Miserix został obalony, opozycja stracona. Teridax stał się liderem Bractwa Makuta.

Nowy lider panował w złotym okresie Bractwa. Makuta zajmowali najważniejsze pozycje Wszechświata, wyewoluowali z formy biologicznej w czystą energię. Przejęli też Kanohi Avohkii. Bractwo mogło bez problemu zrealizować swój spisek.

 

System na skraju kryzysu, zagarnięta władza i wzbudzanie strachu. Bractwo Makuta wykorzystało zaufanie Wielkiego Ducha. Zdradziło go. Teridax, po kilku porażkach, przejął władzę nad Wielkim Robotem, uwięził i wygnał Mata Nui. Inni Makuta także wpadli w zasadzkę przywódcy. Czy mogli liczyć na lojalność kogoś, kto przeciwstawił się swojemu stwórcy, przełożonemu, własnemu przeznaczeniu?

 

To już wszystko na dzisiaj. Teraz poznaliście okoliczności, w których doszło do spisku Makuta. Mam nadzieję, że Wam się spodabało. Czy Makuta kierował się rozsądkiem, czy był tylko obłąkany? Zachęcam do dyskusji. Zapraszam także  na facebookowego fanpage’a. Trzymajcie się. Cześć.

 


Autor:
Opublikowano: 09-08-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , ,
Wartunate-avatar

O Autorze


Jeśli wydaje Wam się, że teorie polityczne to efekt pechowej zapałki wylosowanej na zebraniu, to macie rację - wydaje wam się. Więc jeżeli interesują Was, tak jak i mnie, analizy wojen i politycznych intryg oraz inne gdybania na temat społeczności świata BIONICLE, to śmiało mogę Was nazwać moimi Czytelnikami. Co po pracy? Przede wszystkim Gwiezdne Wojny, książki, filmy i komiksy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments