Z krainy dreszczowców

Horrory Uniwersum Matoran

Od ostatniego artykułu minęło naprawdę sporo czasu, a październikowy wieczór jest najlepszą porą na lekturę nowego felietonu. Postanowiłem więc, w dzień Halloween (dla tych, którzy obchodzą Dziady – uwierzcie mi, artykuł spodoba się Wam także), przedstawić listę postaci, których warto nie spotkać w jesienny wieczór. Porównam ich także do fikcyjnych bądź do prawdziwych, historycznych postaci. Nazywam się Warunate, a to jest złota piątka budzących grozę mieszkańców Wszechświata Matoran.

Drakula z Metru Nui

Nie będę się inspirować wampirem-arystokratą, lecz postacią historyczną, od której Drakula zyskał przydomek. Wład III Palownik, zwany też, a jakże inaczej- Drakulą, był hospodarem wołoskim w latach 1448 – 1476. Tak samo jak Teridax, Palownik zdobył przywództwo i musiał bronić swojej pozycji. Nie będę jednak analizować jego grę o tron, lecz historię, po której zyskał swój przydomek.

Wielkanoc 1457 roku mogła nigdy nie zostać zapamiętana przez historię. Uczta, na której Drakula zagościł bojarów wydawała nie odróżniać się od średniowiecznych zabaw. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że daniem głównym będzie… zemsta gospodarza. Wład III schwytał zaproszonych bojarów i powbijał na pal. To i długie lata terroru Drakuli przyniosło mu przydomek Palownik.

Podobnie, jak Drakula, Teridax miał na swoim koncie krwawe żniwo, które wzbudziło strach wśród Matoran. Podczas konfliktu Matoran na Metru Nui, Teridax miał za zadanie zakończyć ich batalie. Zakończył konflikt i uwięził w Archiwach wrogie odziały, po czym wypuścił na nie eksponaty – wiadomo, jak się skończyło.

To i jego tyrańskie rządy po przejęciu władzy we Wszechświecie (jak również fakt, że był przywódcą mrocznego i wampirycznego Bractwa) czynią mnie przekonanym, że Teridax może zostać uznany za Drakulę Matoran.

mol_makuta

Kuba Rozpruwacz z Ga-Metru

Przenieśmy się do Anglii – Anglii Epoki Wiktoriańskiej, do mrocznych ulic Whitechapel. Ofiarami ataków przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi zwykle padały prostytutki z ubogich dzielnic – wszystkie zamordowane przez podcięcie gardła, u większości z nich zaobserwowano poważne rany brzucha. We wrześniu i październiku 1888 roku Scotland Yard oraz prasa zaczęły otrzymywać listy od osoby podającej się za mordercę. Powstawały liczne plotki na temat tożsamości zabójcy. Arthur Conan Doyle (autor Sherlocka Holmes’a) zaproponował teorię „Jill the Ripper”, według której Kubą Rozpruwaczem był – czy raczej była – kobieta.

Podobieństw do „Wielu zabójstw Toa Tuyet”, a literaturą i legendami Londynu Epoki Wiktoriańskiej jest wiele – Metru Nui i Londyn, Lhikan i Nidhiki i Sherlock i Watson, oraz Tuyet – i Kuba Rozpruwacz. Toa Wody, członkini drużyny Mangai mordowała określone postacie (Matoran) w dosyć charakterystyczny sposób – zostawiała przy ich ciałach tabliczki z jej imieniem (czyżby intryga „odliczania” była inspirowana listami Rozpruwacza?). Tak jak Morderca z Whitechapel, Tuyet nie została odnaleziona – owszem, Toa Wody została aresztowana, ale zniknęła nieoczekiwanie z więzienia (jej dalsze losy są nam znane, ograniczmy się jednak do historii Metru Nui). Niewątpliwie szaleństwo też jest znaczącym podobieństwem.

a97dd74adb996ab4

Fanowska reprezentacja Tuyet autorstwa Metru Nui Legacy

 

Obcy z głębi wyspy

Opuśćmy atmosferę ziemską i wejdźmy na pokład statku kosmicznego, ponieważ następna postać ma wiele wspólnego do przedstawiciela pewnej obcej rasy.

Ksenomorf, zwany też po prostu obcym, to postać występująca w wielu filmach, grach, książkach i komiksach serii „Obcy”. Pozaziemski drapieżnik wielokrotnie był ukazywany nie jako samotny przedstawiciel swego gatunku, lecz członek licznego roju.

Projekt Gigera to kompozycja ludzkich lęków, szczególnie przed pająkami i pasożytami. Podłużna głowa Ksenomorfa pozbawiona była oczu, miała za to podwójny pysk. Stwór przechodził też stadia rozwoju. Tak samo jak Bohroki. Mechaniczne insekty z głębi Mata Nui to końcowe stadium przemiany Av-Matoran. Tak samo, jak Ksenomorfy, były przedstawicielami licznego roju. Krana Bohroków,tak samo jak Twarzołapy, atakowały twarz przyszłego nosiciela – jedynie cele pasożytów były inne. I oczywiście, Bohroki przypominały z wyglądu Obcych – gdyby nie te oczy i brak ogona…

promo_art_bohrok

 

Mit Półwyspu

Cthulhu (Wielki Przedwieczny) jest najbardziej znaną istotą fikcyjną stworzoną przez pisarza H.P. Lovecrafta. Cthulhu leży uśpiony w cyklopowym mieście R’lyeh na dnie Pacyfiku. Gdy gwiazdy ustawią się we właściwym porządku, Wielki Przedwieczny powróci i odzyska utraconą władzę.

Mimo uśpienia może wpływać telepatycznie na ludzi (poprzez nawiedzanie ich snów i ukazywaniu koszmarnych wizji).

Pewnie każdy wie, że postać Tren Kroma była wzorowana na Cthulhu. Tren Krom to antyczna istota organiczna, stworzona przez Wielkie Istoty. Był starszy od Artakhi, Karzahni’ego, a nawet Wielkiego Ducha. Znał tajemnicę działania Wszechświat Matoran. Potrafił też czytać w pamięci i myślach- tak samo, jak jego odpowiednik z powieści Lovercrafta.

tren_krom_picture

Fanowska reprezentacja Tren Kroma autorstwa Lordsteviego

 

Diabeł Matoran

Karzahni wydawał się być obłąkany a jego działania były nie do przewidzenia. W jednej chwili potrafił być przyjacielski, by po pewnym momencie przejść do bezgranicznej wściekłości. Nie korzystał ze swojej nadludzkiej siły. Wolał za to złamać swoich przeciwników mocą Kanohi Olisi, pokazując im alternatywną, często przerażającą, rzeczywistość. Jego władza opierała się na sianiu lęku i sprawną manipulacją. Atrybutami Karzahni’ego były Kanohi Olisi oraz płonące łańcuchy. To, jego przeciwieństwo do Artakhi i piekło, jakie stworzył na swojej wyspie zdecydowało, by Karzahni został uznany diabłem Wszechświata Matoran.

250px-karzahni_being

Zakończmy na tym etapie nasza wspólną podróż. Mam nadzieję, że felieton sprawił Wam frajdę. Jaka postać świata BIONICLE wzbudza u Was grozę, którego bohatera dreszczowców przypomina Waszym zdaniem Karzahni? Piszczcie w komentarzach. Trzymajcie się. Cześć.


Autor:
Opublikowano: 31-10-2016

Kategoria:
Tagi:
, , , , , , , , ,
Wartunate-avatar

O Autorze


Jeśli wydaje Wam się, że teorie polityczne to efekt pechowej zapałki wylosowanej na zebraniu, to macie rację - wydaje wam się. Więc jeżeli interesują Was, tak jak i mnie, analizy wojen i politycznych intryg oraz inne gdybania na temat społeczności świata BIONICLE, to śmiało mogę Was nazwać moimi Czytelnikami. Co po pracy? Przede wszystkim Gwiezdne Wojny, książki, filmy i komiksy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Toa kamienia
Toa kamienia
7 lat temu

Mogłeś zamiast makuty i tuyet dać coś bardziej typowo potwornego(np zyglaki) ale i tak fajne. Tak, gdyby nie oczy i ogon, obcy i bohrok niczym by się nie różnili 😀

Yanni
3 lat temu

Ciekawy artykuł bo już go kiedyś czytałem