Cztery stany skupienia mocy

Pochodzenie elementów Cz. II

Witajcie.

W tym tygodniu, zgodnie z obietnicą, zajmiemy się teorią użytkownika BZPower o nicku Roki, na temat szeregowania żywiołów w uniwersum BIONICLE. Jest to teoria dosyć stara (ma już prawie 5 lat, pochodzi z 15.11.2010), jednak pasuje do tematu rozpoczętego przed tygodniem. Jest to również jedna z tych fandomowych teorii, o której powinien wiedzieć każdy, nie ważne, jak bardzo interesuje go “fanon universe”. By nie zgubić niczego, co autor miał na myśli, zdecydowałem się na stuprocentowe tłumaczenie jego artykułu (link tutaj). Jednak muszę Was przeprosić; Tłumaczenie tak mnie pochłonęło, że nie miałem kiedy rozpisać dwóch pozostałych koncepcji własnych. Sądzę jednak, że ta teoria zrekompensuje te braki sama w sobie. A teraz, nie przedłużając, zapraszam do lektury. Bawcie się dobrze.

 

Witajcie Czytelnicy.

Przedstawiam Wam projekt, nad którym pracowałem od pewnego czasu.

Kategoryzacja istniejących elementów w strukturze 4×4, będąca kontynuacją mojego fatalnego koła kolorów.

 

Ostatnio miałem ciekawe pomysły na temat zmienienia pozycji niektórych elementów z niektórych kategorii i pozamienianie ich miejscami, między innymi Zieleni, Cienia, Psioniki i Magnetyzmu.

Poniższy Diagram Żywiołów pokazuje rezultat mojej pracy.

 

Ten diagram rozbija elementy na cztery powiązane grupy.

Nazwałem je na podstawie głównych właściwości na bazie których je posortowałem.

W 4 kolumnach i 4 rzędach:

 

Płonące Lotne Płynne Materialne
Klasyczny Bazowy Element Ogień Powietrze Woda Ziemia
Drugorzędne Elementy Błyskawica Dźwięk Lód Kamień
Plazma Psionika Zieleń Żelazo
Trzeciorzędny Potężny Element Światło Grawitacja Cień Magnetyzm

 

Kolumna pierwsza zawiera pochodne klasycznego elementu Ognia, których stanem skupienia jest plazma.

Nazwa Grupy: Płonące

Stan Skupienia: Plazma

Główny Klasyczny Element: Ogień

Drugorzędne Wspierające Elementy: Plazma + Błyskawica

Trzeciorzędny Potężny Element: Światło

 

OGIEŃ

Jako jeden z czterech klasycznych elementów, ogień stoi na czele jednej z elementarnych grup. Spaja ją w całości ogólną koncepcją Ciepła, Płomienia i Jasności. Na diagramie biegunowym przeciwieństwem Ognia jest Woda.

 

PLAZMA

W ziemskiej fizyce plazma jest stanem skupienia, który obejmuje w sobie ogień i pioruny, choć w fizyce BIONICLE niekoniecznie. Podobieństwo w głównym koncepcie do swojego ziemskiego odpowiednika zapewnia mu miejsce w tej grupie. Plazma w BIONICLE to przegrzany zjonizowany gaz który przepala się przez wiele substancji podobnie jak Ogień. Posiada również wiele wspólnych cech z elementarną błyskawicą i elektrycznością, z którą dzieli grupę.

 

BŁYSKAWICA

Zawierając pioruny i elektryczność, Błyskawica jest elementem bardzo podobnym tak do Ognia, jak i Plazmy. Wszystkie produkują Ciepło, świecą i wypalają się po użyciu ich Żywiołu. Błyskawica jest przykładem Plazmy w prawdziwym świecie będąc również typem energii w BIONICLE. Te podobieństwa do innych elementów dają mu przynależność do tej grupy.

 

ŚWIATŁO

Jako trzeciorzędny potężny element, Światło rządzi i jest połączone z grupą plazmową poprzez produkcję światła, które jest częścią każdego z tych elementów. Dodatkowo, Energia Światła w surowym stanie działa w podobnie nienamacalny sposób, tak jak Plazma i Błyskawica. Biegunowym przeciwieństwem Światła na diagramie jest Cień.

 

Kolumna druga zawiera pochodne klasycznego elementu Powietrza, których stanem skupienia jest gaz.

Nazwa Grupy: Lotne

Stan Skupienia: Gaz

Główny Klasyczny Element: Powietrze

Drugorzędne Wspierające Elementy: Dźwięk + Psionika

Trzeciorzędny Potężny Element: Grawitacja

 

POWIETRZE

Jako jeden z czterech klasycznych elementów, Powietrze stoi na czele jednej z elementarnych grup. Spaja ją w całości ogólną koncepcją Lotności, Eteryczności i Manipulacji niewidocznym. Na diagramie biegunowym przeciwieństwem Powietrza jest Ziemia.

 

DŹWIĘK

Pierwszy z drugorzędnych żywiołów Powietrza. W kwintesencji ci, którzy dzierżą moc Dźwięku przesyłają wibracje przez powietrze w formie fal dźwiękowych. Manipulacja niewidoczną energią dźwięku łączy element z tą grupą, tak jak i eteryczność elementu.

 

PSIONIKA

Psionika zmaga się z kontrolowaniem oraz odczytywaniem mentalnej Psionicznej energii, która również jest eteryczną, niewidzialną formą energii. Dzierżący Psionikę mają możliwość manipulacji i czytania myśli innych poprzez transmisję lotnego typu energii.

 

GRAWITACJA

Grawitacja jest trzeciorzędnym potężnym elementem tej grupy, tak więc jest jest jednym z najpotężniejszych elementów w Mitologii BIONICLE. Posiadacze tego żywiołu mają możliwość manipulacji energią grawitacji by unieść siebie albo przeciwników w powietrze bądź zmiażdżyć ich o ziemię. Ta energia jest również lotna i niewidoczna dla oka. Obejmując wszystkie trzy główne koncepty grupy, Grawitacja jest niezaprzeczalnym przedstawicielem grupy Lotnych. Biegunowym przeciwieństwem Grawitacji na diagramie jest Magnetyzm.

 

Kolumna trzecia zawiera pochodne klasycznego elementu Wody, których stanem skupienia jest ciecz.

Nazwa Grupy: Płynne

Stan Skupienia: Ciecz

Główny Klasyczny Element: Woda

Drugorzędne Wspierające Elementy: Lód + Zieleń

Trzeciorzędny Potężny Element: Cień

 

WODA

Jako jeden z czterech klasycznych elementów, Woda stoi na czele jednej z elementarnych grup. Spaja ją w całości ogólną koncepcją Wodnistości, Płynności i Naturalności. Na diagramie biegunowym przeciwieństwem Wody jest Ogień.

 

LÓD

Jako pochodna i alternatywan forma Wody tak na Ziemi i w fizyce BIONICLE, Lód jest oczywistym członkiem grupy. Manipulacja lodem niesie za sobą tak płynność i grację jak i naturalność.

 

ZIELEŃ

Zawierając Dżunglę i całe życie roślinne, Zieleń pozwala użytkownikowi kontrolować to co wewnątrz roślinności i manipulować nimi z płynnością. W naszym świecie, duży procent roślinności jest złożony z wodnych mieszanin i związków. Logicznym jest założenie, że w uniwersum BIONICLE również zawierają duże pokłady płynnego protodermis. Te atrybuty wraz z głównym aspektem naturalności dają Zieleni miejsce w tej grupie.

 

CIEŃ

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną składową tej grupy jest Cień. Pierwotnie nie uważana za zły element, ciemność zawsze była rdzennym elementem natury. Bez cienia nie mogłoby być światła. Każdorazowo, gdy widzieliśmy ciemność kontrolowaną w elementarnej formie w historii, była dzierżona w płynnym, wodnistym stanie. Nie ważne, czy była to ręka cienia Teridaksa, czy wystrzały Kardakuta. Cień był dzierżony z tym samym rodzajem finezji, co Woda. Biegunowym przeciwieństwem Cienia na diagramie jest Światło.

 

Kolumna czwarta zawiera pochodne klasycznego elementu Ziemi, których stanem skupienia jest ciało stałe.

Nazwa Grupy: Materialne

Stan Skupienia: Ciało Stałe

Główny Klasyczny Element: Ziemia

Drugorzędne Wspierające Elementy: Kamień + Żelazo

Trzeciorzędny Potężny Element: Magnetyzm

 

ZIEMIA

Jako jeden z czterech klasycznych elementów, Ziemia stoi na czele jednej z elementarnych grup. Spaja ją w całości ogólną koncepcją Solidności, Namacalności i Twardości. Na diagramie biegunowym przeciwieństwem Ziemi jest Powietrze.

 

KAMIEŃ

Kamień utrzymuje się jako niezłomny sprzymierzeniec Ziemi oraz zachowuje wszystkie cechy tej grupy. Użytkownicy Kamienia mogą tworzyć i kontrolować kamień oraz inne, podobne typy stałego protodermis.

 

ŻELAZO

Żelazo również zawiera wszystkie trzy koncepty tej grupy. Żelazo jest twarde, a jego użytkownicy mogą manipulować każdym rodzajem twardego metalu we wszechświecie Matoran.

 

MAGNETYZM

Magnetyzm może zawierać manipulację niewidzialną i lotną mocą, lecz pola magnetyczne które kontroluje są wykorzystywane do kontroli twardych, namacalnych obiektów. Toa Magnetyzmu są często grupowani wraz z Toa Kamienia i Żelaza z racji ich podobieństwa w manipulacji substancjami stałymi. Choć ich metody mogą się różnić, wszystkie osiągają ten sam cel, aczkolwiek innymi środkami. Biegunowym przeciwieństwem Magnetyzmu na diagramie jest Grawitacja.

 

Diagram najzwyczajniej łączy te cztery grupy w całość, z przeciwstawnymi żywiołami umieszczonymi naprzeciw, a podobnymi obok siebie. Co było oryginalnym celem projektu.

Docenię każdą odpowiedź czy sugestię, którą zaoferujecie.

 

Jeszcze raz, dziękuję za przeczytanie
-Roki


Autor:
Opublikowano: 07-06-2015

Kategoria:
Tagi:
, , , , ,
Kluuucha-avatar

O Autorze


Ekscentryk, filantrop, milioner... Nie jestem żadnym z nich. Ale za to jestem wielkim pasjonatem uniwersum LEGO BIONICLE, a cóż ważniejszego jest w życiu niż pasja? Serią tą interesuję się od roku 2002, i od tego czasu wsiąkłem w jej historię tak bardzo, że nie wiem jak moje życie potoczyłoby się bez niej. Poza tym, interesuję się informatyką, grafiką komputerową i Pokemonami (Tak żeby wyjść na jeszcze większego nerda).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments